Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Sağlık Profesyoneli misiniz? Hayır
Open Menu

3 Yan Etkilerle Başa Çıkma

Genel olarak kanser ve tedavileri, iştah veya tat kaybı, mide bulantısı/kusma, ishal, kabızlık, ağız kuruluğu, yorgunluk gibi çok sayıda yan etkiye neden olabilir. Bununla birlikte, uygun bir beslenme desteğinin planlanması ve izlenmesi, çoğu zaman bunların aşılmasına yardımcı olur. Uygun beslenmeyi sürdürmenin semptomları ve yan etkileri nasıl hafifletebileceğini ve ayrıca vücuda hastalıkla savaşmak için güç kazandırabileceğini öğrenin.

Yan Etkilerle Başa Çıkma

Düşük yan etki

Mukozit (ağız veya boğaz yaraları)

Ağız ve boğazda ağrılı yaralara neden olan bir iltihap. Kemoterapi ve/veya radyoterapiye bağlı olarak gelişebilir ve hastaların yiyecekleri çiğneme ve yutma yeteneğini önemli ölçüde etkiler. Ekşi, asitli veya tuzlu yiyecek ve içeceklerden kaçının.

Yutma güçlüğü

Bu semptom aynı zamanda kanserin kendisinin (yutak veya boğaz), yemek borusunu küçültmesi veya daraltmasının bir sonucu olabilir.

İshal

Kemoterapi, pelvis radyoterapisi veya kemik iliği nakli buna neden olabilir. Kafeinden kaçının, dehidrasyonu önlemek için bol su için, aralıklı olarak ve küçük porsiyonlarla beslenin. Bu olumsuz etki hakkında doktorunuzla konuşun.

Yukarı Git